Складання іспитів нерідко буває стресовим періодом як для учнів, так і для дорослих (батьків, педагогів). Адже ситуація, коли учень повинен продемонструвати рівень набутих знань, спричиняє тривогу та напруження. Однак, більше шансів на успіх мають особистості, які не схильні до паніки й усвідомлено готуються до здачі.

- Варто звернутися до принципів тайм-менеджменту.

- Щоразу готуйте місце для занять, заберіть зі столу усі зайві предмети, зручно розкладіть свої зошити, підручники, ручки тощо.

- Складіть план своєї роботи. Перед тим визначте - Хто ви є? - сова чи жайворонок, який час для вас є самим продуктивним. Складайте план занять на кожен день.

- Розподіляйте теми за ступенем складності. Починайте із найважчого для вас матеріалу.

- Змінюйте заняття та відпочинок. Оптимальна тривалість заняття - 30-40 хв. Максимум уваги досягається після 10-15 хв. від початку роботи. Тривалість перерв 5-15 хв. У час відпочинку робіть зарядку, займайтеся спортом, робіть короткі прогулянки, допомагайте батькам, слухайте улюблену музику, тобто повністю відволікайтеся від навчання на деякий час.

- Регулярно повторюйте матеріал, бажано через 10 хвилин після того, як ви вивчали новий матеріал, а згодом через добу. Кожне наступне повторення повинно бути коротшим попереднього.

- Якщо обсяг матеріалу, який необхідно запам’ятати, дуже великий, краще поділити його на змістові уривки, прагнучи, щоб їх було не більше семи. Виділяйте ключові поняття. Намагайтеся передавати головну думку кожного уривка однією фразою.

- Використовуйте асоціативні зв’язки.

- Переказуйте зміст матеріалу «своїми словами» батькам або друзям.

- Можна зробити таблицю, в якій ви будете відмічати результати, і повісити її на видному місці.

- Можна доповнити інтер’єр кімнати, в якій ви готуєтесь, жовтим та фіолетовим кольорами, оскільки вони підвищують розумову активність. Для цього достатньо дрібнички: картинки, занавіски, серветки, лампи, тощо.

- За твердженням вчених, запах лимону у кімнаті підвищує розумову працездатність на 20%.

- У період підготовки до іспитів не слід радикально змінювати свій режим дня, оскільки різка зміна звичного способу життя погано вписується у налагоджені біологічні ритми людини і вимагає певного періоду адаптації.

- Дотримуйтесь режиму сну й пильнування. Саме під час сну відбувається переведення інформації, отриманої за день, в довгострокову пам'ять.

- Регулярно харчуйтеся. Стимулюйте вироблення «позитивних» гормонів за допомогою певних продуктів. Наприклад, шоколад сприяє виробленню серотоніну – «гормону щастя», а молоко, курага і банани поновлюють запаси калію, які перші вичерпуються під час стресу.

- Застосовуйте дихальні техніки, фізичні та релаксаційні вправи. Техніка «енергетичного позіхання»: позіхайте кілька разів підряд. Після кожного разу варто розтирати вушну раковину від верхньої точки до мочки і навпаки.

- Релаксаційна техніка. Уявіть, що у вас є місце, де ви зможете сховатися і відпочити від цього бурхливого світу. Це може бути ліс, берег моря або озера чи щось інше. Дорогу до цього місця знаєте тільки ви. Там ви зовсім вільні й спокійні. Ви можете уявити будь-яку картину, уявивши її для себе в найтонших деталях. Після того, як ви кілька разів «побуваєте» у своєму притулку, він стане для вас своєрідним місцем відпочинку. Варто вам тільки уявити знайому картину, як напруга почне спадати.

- Використовуйте музикотерапію. Для ефективності музичної терапії її застосовують за певними правилами, які засновані на психофізіологічних принципах. Розслабтеся - це допоможе вам "відкрити двері несвідомого" і прийняти в повній мірі дію музики. При цьому не важливо, хочете ви випробувати заспокійливу дію або ж стимулюючу. Важливо правильно вибрати дозу. Лікування музикою має бути досить коротким, щоб не викликати втоми і можливих захисних реакцій. Перші сеанси рекомендовано проводити 5-15 хвилин. Силу або гучність музики потрібно обережно регулювати. Після прослуховування лікувальної музики відпочиньте деякий час.

- Твори для психоемоційної релаксації: Моцарт «Ave Verum Corpus», Вівальді «Глорія», Клод Дебюссі «Гроза», Бах «Воздух». Твори, які поліпшують пам'ять, концентрацію уваги: Гендель «Музика на воді», Бах «Французька сюїта № 2». Твори, які знижують розумову втому: Куперен «Метелики», «Женці».

- Намагайтеся з'ясувати, що саме вас турбує в майбутньому випробовуванні. Розкажіть про свої переживання близькій людині, озвучуйте проблему.

- Якщо вам не вдається самим впоратися з проблемою, ви можете звернутися до практичного психолога.

Кiлькiсть переглядiв: 0